Terapeutyczny Punkt Przedszkolny Neuromind

Urządzenia i oprogramowanie do prowadzenia terapii
mgr Małgorzata Tchurz

Terapeuta neurorozwojowy

Jakość terapii zależy od wielu czynników. Na pewno niezbędne są odpowiednie kwalifikacje terapeuty. Dzisiejsze technologie wspierają jednak umiejętności i wiedzę ludzi, dlatego w naszym ośrodku korzystamy z nowoczesnych sprzętów terapeutycznych. Nasze dzieci kochają komputery, ciekawe programy i przyjazne urządzenia. A my kochamy to, co sprawia im radośc i pomaga w ich rozwoju.

DR.OMNIBUS – TERAPIA WŁĄCZAJĄCA

Aplikacja, która dzięki zastosowaniu w edukacji i terapii skutecznej metody – Stosowanej Analizy Zachowania – pomaga zdobyć elementarną wiedzę i umiejętności. Gry dostosowane są do możliwości percepcyjnych dziecka. Dziecko uczy się rozpoznawania emocji, części ciała, cyfr, kształtów, kolorów, zwierząt oraz identyfikacji dźwiękowej. Każde zadanie posiada poziom trudności dostosowany do możliwości i potrzeb dziecka. Całe narzędzie zostało przygotowane przez specjalistów i testowane było w różnych ośrodkach terapeutycznych.

STANOWISKO AUTILIUS PREMIUM

W listopadzie 2016 roku pierwsi w Polsce zakupiliśmy nowoczense urządzenie do terapii autyzmu – Autilius Premium. Bazuje ono na specjalistycznym oprogramowaniu komputerowym służącym do wspierania terapii dzieci z autyzmem. Program powstał z myślą o dzieciach w wieku od 3 do 7 lat, ale może być też wykorzystywany do pracy ze starszymi dziećmi. Składa się z sześciu gier, które wspierają naukę podążania za gestem wskazywania, kierunkiem głowy i wzroku oraz inicjowania kontaktu. Gry zostały stworzone w oparciu o technologię motion capture, co oznacza, że oprócz myszki lub ekranu dotykowego można obsługiwać je za pomocą ruchu rąk, rejestrowanego przez kamerę internetową.

SŁUCHAWKI FORBRAIN

Forbrain to słuchawki z mikrofonem wyposażone w filtr dynamiczny, który pomaga odseparować hałas środowiskowy wyodrębniając i wzmacniając tym samym głos użytkownika. Słuchawki wykorzystywane są do transmisji dźwięków za pomocą przwodnictwa kostnego, dając układowi nerwowemu odpowiedni trening sensoryczny. Forbrain zalecany jest dla dzieci z zaburzeniami SI, problemami logopedycznymi oraz koncentracją uwagi i pamięcią, nadpobudliwych i z dysleksją. Słuchawki zastosowane w terapii przyczyniają się między innymi do poprawy uwagi, pamięci, koncentracji, czytania, pisania, mowy i artykulacji.

BRAINBOY DO TRENINGU METODĄ WARNKEGO

Brain-Boy Universal ma wygląd zabawki, przede wszystkim po to, aby przyciągnąć uwagę dziecka. Jest przy tym w pełni profesjonalnym narzędziem treningowym, umożliwiającym zmianę funkcji mózgu związanych z procesami koniecznymi do opanowania nauki czytania. Posiada certyfikaty medyczne. Zawiera 7 gier treningowych, które oferują łatwy i efektywny oraz naukowo potwierdzony sposób usprawnienia funkcji centralnego słyszenia. Urządzenie stanowi więc skuteczną pomoc w terapii osób z dysleksją, zaburzeniami mowy i innymi.

OSCILLA DO TERAPII PRZETWARZANIA SŁUCHOWEGO JOHANSENA

Diagnoza w Indywidualnej Stymulacji Słuchu Johansena opiera się na badaniu audiometrii tonalnej oraz testach mowy utrudnionej w tym teście dychotycznym – istotnych dla procesu uczenia się aspektów prawidłowego przetwarzania bodźców słuchowych. Program terapeutyczny w formie indywidualnie filtrowanej muzyki instrumentalnej nagrywany jest na płyty CD. Dziecko otrzymuje płytę do domu i słucha jej codziennie przez 10 minut przez słuchawki. Postępy terapii kontrolowane są co 4 do 8 tygodni (zależnie od wieku). Program stymulacji trwa 6-10 miesięcy.

NEXUS-4 BIOFEEDBACK

Treningi Biofeedback mają na celu dokonanie trwałych zmian we wzorcu fal mózgowych, by mózg pracował wydajniej i szybciej. Terapia EEG Biofeedback za pomocą urządzenia NEXUS-4 ma zastosowanie również w sferze związanej z mową. Jest to metoda nieinwazyjna i całkowicie bezpieczna. Obniża poziom stresu, co ma duże znaczenia w niepłynności mowy, poprawia możliwości komunikacyjne i chęć nawiązywania kontaktu z innymi.

SALA STYMULACJI I ZMYSŁÓW

Jest to specjalnie wyodrębnione pomieszczenie, które umożliwia ukojenie zmęczonych zmysłów dziecka lub ich stymulację.  Zgromadzone w niej sprzęty pozwalają dostarczyć dziecku wrażeń, których nie jest w stanie wyodrębnić w życiu codziennym. Sala jest często niezwykle atrakcyjnym pomieszczeniem, dlatego stanowi nagrodę dla dziecka po wykonaniu zadań podczas terapii indywidualnej.

DWIE SALE DO TERAPII SI

Sale do zajęć ruchowych i sensorycznych wyposażone są w liczne sprzęty podwieszane, równoważnie, maty, piłki, koce obciążeniowe, tunele, drabinki, a także suche baseny z kuleczkami. Dbamy o to, by terapia byłą świetną zabawą.